Nzoom_albinaNzoom_albinaNzoom_albina
18.1 C
Pristina
13/08/2022

Netflix në përballje të ashpër për ta mbajtur kurorën, humb 1 milion abonues

Pasi ka shijuar një kohë të gjatë si mbreti i transmetimit, Netflix përballet me një luftë të ashpër për të mbajtur kurorën., raporton BBC.

Por, mes prillit dhe korrikut ka humbur rreth 1 milion abonentë, pasi numri i njerëzve që largoheshin nga shërbimi u përshpejtua.

Shefi ekzekutiv i Netflix tha se nuk ka një arsye specifike pse ata kanë iku. Megjithatë, mendohet se sezoni i ri i dramës hit ka qenë një sukses fenomenal dhe mund të ketë ndihmuar në ndalimin e eksodit të klientëve të Netflix.

Kompania raportoi humbjen e parë të abonentëve që nga viti 2011 në prill, lajm që u pasua nga qindra shkurtime të vendeve të punës.

Rivalët po sfidojnë dominimin e saj, ndërkohë që rritja e çmimeve ka tarifën e saj.

Humbjet e abonentëve të raportuara të martën ishin më të mëdhatë në historinë e firmës, me SHBA-në dhe Kanadanë me numrin më të madh të anulimeve në tremujor, të ndjekur nga Evropa.

Guy Bisson, drejtor ekzekutiv në Ampere Analysis, tha se ishte “e pashmangshme” që Netflix të fillonte të shikonte kontrollin e tij në treg të lirohet.

“Kur je lider, ka vetëm një drejtim për të ecur, veçanërisht kur nis një sasi e madhe konkurrence, gjë që ka parë Netflix në dy vitet e fundit”, tha ai.

Është një ndryshim i fortë për Netflix-in, i cili gëzoi vite rritjeje në dukje të pandalshme, pasi revolucionarizoi mënyrën se si njerëzit në mbarë botën konsumonin argëtimin, informon albeu.com.

Pozicioni i tij si një gjigant global u çimentua kur pandemia goditi në vitin 2020 dhe njerëzit, të mbyllur në shtëpi me disa opsione të tjera për argëtim, u dyndën drejt serialeve hit si Squid Game dhe The Crown.

Por ndërsa zakonet para pandemisë kthehen, Netflix ka luftuar për të tërhequr regjistrime të reja, dhe për të ruajtur besnikërinë e anëtarëve ekzistues, veçanërisht pasi kriza e kostos së jetesës çon në shtrëngimin e rripit.

Kompania gjithashtu përballet me konkurrencë të ashpër nga Apple TV, HBO Max, Amazon Prime dhe Disney+.  Lëvizja e Nteflix për ta bërë abonimin e saj më të shtrenjtë ka bërë që të humbë gjithashtu disa klientë./albeu.com

- Reklama -spot_imgspot_img

Lajmet e fundit

Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here