spot_img
13 C
Pristina
15/06/2024

Wow, nuk është e mundur! Këto fakte interesante nuk i keni ditur për gjumin

Kur bëhet fjalë për gjumin, shumica e njerëzve flenë për rreth 8 orë.

Për disa, më pak është e mjaftueshme, por mund të jetë interesante të dini se mbajtësi i rekordeve botërore kaloi 11 ditë zgjuar, shkruan nzoom.biz.

Studenti Randy Gardner kaloi 264.4 orë pa gjumë, për të cilat ai fitoi vendin e parë në Panairin e dhjetë vjetor të Shkencës së Madhe në San Diego më 1964.

I pyetur nëse do ta bënte përsëri, ai tha me vendosmëri: “jo”.

Ecja në gjumë

Një shëtitje në gjumë trembë një person që se pret atë. Mund të mendoni se ecja në gjumë është një dukuri e rrallë, por realiteti është se rreth 15% e popullsisë ecën në gjumë.

E zezë dhe e bardhë

Një gjë interesante shtë se shumë ëndrra janë bardh e zi. 11% e njerëzve s’ëndërrojnë me ngjyra. Ky numër ishte 75% para shfaqjes së televizorit me ngjyra. Truri s’mund të krijojë njerëz të rinj në një ëndërr, kështu që përdor fytyra të regjistruara për të mbushur ëndrrat.

Pesë minuta

Shumica e njerëzve ëndërrojnë, por a e dini se do të harroni 50% të ëndrrës brenda 5 minutave pasi të zgjoheni. Kjo do të thotë që keni aq minuta për të shkruar gjithçka që ju ka ndodhur në ëndrrën tuaj, në mënyrë që të mendoni për të më vonë.

Njerëzit kanë mes 4-6 ëndrra gjatë natës. Shkencëtarët besojnë se ëndrrat e ndihmojnë trurin të përpunojë ngjarjet e përditshme. Nëse mendoni se s’po ëndërroni çdo natë, kjo ndoshta do të thotë që keni harruar ëndrrat tuaja kur të zgjoheni.

Pesha dhe gjumi

Kjo është e çuditshme, por gjumi i mjaftueshëm mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë. Kjo ndodh se gjumi zvogëlon oreksin me 45% të pabesueshëm, gjë që bën një ndryshim nëse përpiqeni të humbni disa kilogramë ose të mbani peshën tuaj.

Jetëgjatësia dhe gjumi

Gjumi i mjaftueshëm nxit qarkullimin e mirë të gjakut, ndihmon në kontrollin e humorit. Nuk është për t’u habitur, një studim sugjeron që mund të zgjasni jetën duke fjetur. Mbani në mend se gjumi i mirë do të thotë të flini 8 orë e të flini në të njëjtën kohë çdo natë.

Vonesa e gjumit

Njerëzit janë gjitarët e vetëm që mund të shtyjnë gjumin. Qentë, lopët dhe madje edhe delet duhet të flenë kur trupi ua thotë këtë. /nzoom.biz/

spot_img
LAJMET E FUNDIT
Related news