spot_img
34.5 C
Pristina
21/07/2024

E keni të gjithë në kuzhinë, por kujdes! Ky suplement mpiks gjakun

Nga çamçakëzi pa sheqer te pasta e dhëmbëve apo produktet e pjekura, ksilitoli  përdoret si zëvendësues i sheqerit dhe është promovuar si alternativë më e shëndetshme.

Është alkool natyral i sheqerit që gjendet në sasi të vogla në fruta e perime, me pak kalori.

Hulumtimi i ri nga Klinika Cleveland, i botuar në Gazetën Evropiane të Zemrës, sugjeron se konsumimi i niveleve të larta të ksilitolit çon në formimin e mpiksjes së gjakut, duke rritur rrezikun e ngjarjeve serioze kardiovaskulare si sulmi në zemër dhe goditje në tru.

Udhëhequr nga Dr. Stanley Hazen, ekipi hulumtues i Cleveland Clinic analizoi të dhënat nga më shumë se 3000 pacientë në SHBA dhe Evropë. Ai zbuloi se njerëzit me nivelet më të larta të ksilitolit kishin rrezik 33% më të madh për të pasur një atak brenda tre viteve në krahasim me ata me nivelet më të ulëta.

Studiuesit kryen teste laboratorike që treguan se ksilitoli shkakton reagim më të madh të trombociteve, qelizave të gjakut përgjegjëse për mpiksjen.

Ky aktivitet i rritur i trombociteve mund të çojë në formimin e mpiksjes së gjakut, duke rritur rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Në një provë klinike të mëvonshme, pjesëmarrësit që konsumuan një pije të ëmbëlsuar me ksilitol përjetuan një rritje të menjëhershme të reaktivitetit të trombociteve në krahasim me ata që pinin një pije të ëmbëlsuar me glukozë.

“Ky studim tregon nevojën për të hetuar alkoolet e sheqerit dhe ëmbëltuesit artificialë, veçanërisht pasi ato vazhdojnë të rekomandohen për të luftuar sëmundje; si obeziteti apo diabeti ”, tha Dr. Hazen. “Kjo nuk do të thotë që duhet të hidhni pastën e dhëmbëve nëse përmban ksilitol, por duhet të jemi të vetëdijshëm se konsumimi i një produkti që përmban nivele të larta rrit rrezikun e ngjarjeve të lidhura me mpiksjen e gjakut”, sqaron ai.

Ky studim ofron informacion të rëndësishëm në lidhje me rreziqet e mundshme të zemrës që lidhen me konsumimin e ksilitolit, është e rëndësishme të theksohet se hulumtimi demonstron një lidhje, jo një marrëdhënie të drejtpërdrejtë shkak-pasojë.

Prandaj, do të nevojiten më shumë studime për të vlerësuar sigurinë afatgjatë të ksilitolit. /nzoom.biz/

LAJMET E FUNDIT
Related news