spot_img
17.2 C
Pristina
13/04/2024

Me cilën duhet të bëni kujdes, mandarinën apo portokallin?

Mandarina dhe portokalli mund të duken njësoj, por kjo nuk do të thotë se janë të njëjtë.

Portokalli vendoset në krye të familjes së agrumeve, edhe pjesëtarë të tjerë meritojnë të njëjtën vëmendj, midis tyre është mandarina, që në fakt është një varietet kinez.

Ka disa dallime mes dy frutave që do t’ju ndihmojnë t’i konsumoni edhe sipas dietës suaj:

Portokalli

Kur vjen puna për kaloritë e portokallit, themi se janë të ulëta.

Pse është zgjedhur nga shumë dietologë si pjesë e sallatave dhe ëmbëlsirave që përdorin?

Portokalliet janë të mëdha, kur hahen të papërpunuara dhe mund të bëhen lëng.

Një portokall ka 60 kalori e të gjitha vijnë nga karbohidratet, duke përfshirë niseshtenë dhe sheqerin. Kjo do të thotë se portokalli mund t’ju japë energjinë e nevojshme për trupin.

Portokalliet janë të pasura në fibra dietetike dhe një i i plotë përmban 15 gram karbohidrate, që ndihmojnë për një periudhë më të gjatë kohe.

Fibrat e portokallit ndihmojnë në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve dhe për t’i mbajtur ato të shëndetshme, në mënyrë që të shmangni kapsllëkun.

Përveç kësaj, portokalliet kanë 1 gram proteina dhe më pak se 1 gram yndyrë.

Sa për vitaminat, portokalli ka vitaminën C, më të rëndësishme për trupin dhe është i pasur me antioksidantë, 70 gram, duke dhënë 100 % të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminave.

Mandarina

Portokalli ka 60 kalori, mandarina përmban 47 kalori, kjo është për shkak të madhësisë që ka mandarina e sa për karbohidratet, kanë 12 gram, ose 3 tre gram më pak se portokalli.

Ata kanë të njëjtën sasi yndyrash dhe proteinash, më pak se 1 gram e sa për fibrat, nisur nga madhësia, portokalli ka 3 gram, ndërsa mandarina vetëm 2 gram.

Mandarinat janë të pasura në vitaminë C, por vetëm 23.5 mg në krahasim me portokallin, ky fryt ka shumë për të ofruar, duke përfshirë betakarotenin dhe antioksidantë tjerë.

Portokallet kanë më shumë kalori se sa mandarina, kjo nuk do të thotë që duhet t’i shmangni e të preferoni vetëm portokallet e nëse jeni në dietë, ose po kontrolloni peshën, mandarinat janë në fakt një zgjedhje më e mirë, sepse kanë më pak kalori. /nzoom.biz/

spot_img
LAJMET E FUNDIT
Related news