spot_img
25.7 C
Pristina
15/06/2024

Çka ndodh kur hani mjaltë çdo ditë?

I keni menduar ndonjëherë benefitet e konsumimit të mjaltit?

Mjalti është i mirë për gjakun tuaj

Ndikon në organizëm në varësi të mënyrës si e konsumoni. Nëse përzihet në ujë të vakët, ka ndikim të dobishëm në numrin e rruazave të kuqe të gjakut. RBC-të janë përgjegjëse për bartjen e oksigjenit në gjak në pjesë të ndryshme të trupit.

Mjalti ësht një ushqim energjik

Një nga përdorimet e rëndësishme të mjaltit në mjekësinë tradicionale është si një përforcues i menjëhershëm i energjisë. Bordi Kombëtar i Mjaltit i SHBA-së rekomandon konsumimin e mjaltit sepse ai përmban shumë vitamina dhe minerale në sasi të vogla.

Mjalti ndihmon me tretjen

Mjalti redukton kapsllëkut, fryrjes dhe gazrave. Ai është i pasur me baktere probiotike që ndihmojnë në tretje, promovojnë shëndetin e sistemit imunitar dhe reduktojnë alergjitë.

Mjalti ndihmon fëmijët të flejnë mirë

Rezultatet paraprake nga disa studime tregojnë se mjalti mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tek fëmijët. Bazuar në opinionet e prindërve, studimet arritën në përfundimin se mjalti reduktonte kollën tek fëmijët gjatë natës dhe i ndihmonte të flinin më mirë.

Mjalti nxit shërimin e djegies dhe plagëve

Ai është përdorur për të shëruar plagët dhe djegiet që nga Egjipti i lashtë dhe është ende i zakonshëm. Një përmbledhje e 26 studimeve mbi kujdesin ndaj mjaltit dhe plagëve, zbuloi se mjalti është i efektshëm në shërimin e djegieve me trashësi të pjesshme dhe plagët që janë infektuar pas operacionit.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Mjalti ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Mjalti ul presionin e gjakut, përmirësimin e niveleve të yndyrës në gjak, rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe parandalimin e vdekjes së qelizave të shëndetshme. /nzoom.biz/

spot_img
LAJMET E FUNDIT
Related news