spot_img
25.7 C
Pristina
15/06/2024

Blini sa më shumë në ar, do e ktheni dyfishin e investimit!

Ari aktualisht po konsiderohet si investim i duhur, por çka duhet të keni parasysh kur investoni në metalin e çmuar?

Çmimi i arit kohët e fundit u rrit në një rekord të lartë, shkruan nzoom.biz.

Ndërsa çmimi ishte ende nën 2000 dollarë në shkurt, javën e kaluar ai u ngjit në 2450.07 dollarë amerikanë për ons troje (rreth 31.1 gramë) – kjo është 70,000 franga për kilogram.

Që atëherë, çmimi ka rënë sërish, por aktualisht ende paguani rreth 69,000 franga për një kilogram të metalit të çmuar.

Arsyet e çmimit të lartë: Prej disa kohësh kanë qenë bankat qendrore që grumbullojnë ar.

Në vitet 2022-2023, ata blenë dy herë më shumë ar se në pesë vitet e mëparshme, po e bëjnë këtë se duan të diversifikojnë rezervat valutore.

Kinezët po ikin drejt arit sepse bursa kineze është në fund.

SRF ka shpjeguar më shumë rreth nxitimit të arit kinez në mes të prillit.

Nxjerrja e arit është konstante: Sipas Statista, prodhimi global arriti 2023 arriti në 3,000 tonë. Pas Kinës, Australia, Rusia dhe Amerika e Veriut (SHBA dhe Kanada) janë vendet më të mëdha prodhuese për sa u përket depozitave të arit të nxjerra.

A është e këshillueshme të investoni në ar tani?

Investimi ka avantazhe dhe disavantazhe specifike në krahasim me investimet tjera.

Këtu janë ato më të rëndësishmet:

Disavantazhet: Ndryshe nga aksionet ose obligacionet, ari nuk paguan dividentë ose interes. Posedimi i arit fizik sjell rreziqe dhe kosto: Nëse ruani në shtëpi shufra ari ose Goldvreneli, që janë të njohura në Zvicër, ekziston rreziku i vjedhjes ose humbjes.

Nëse e siguroni arin, kjo shkakton kosto shtesë. Nëse e ruani metalin e verdhë në një kasafortë bankare, kjo nga ana tjetër, çon në kosto të ruajtjes.

Përparësitë: Ari u ka mbijetuar luftërave, depresioneve e reformave të monedhës dhe vlerësohet si investim – veçanërisht në kohë krize. Ari është mall i pakët: ka aq furnizim sa është nxjerrë deri tani. I’a vlen të investoni një pjesë në të që të shpërndani rrezikun.

Megjithatë, çmimi i arit luhatet shumë: kjo është arsyeja pse nuk duhet të investoni shumë në ar për të zbutur humbjet në vlerë me investime të tjera.

Parashikimi për çmimin e arit: Elias Hafner është i përfshirë në tregun e arit në Zürcher Kantonalbank. Eksperti i metaleve të çmuara parashikoi: “Aktualisht po shohim kërkesë të gjerë për arin, e cila po mbështet në thelb çmimin. Nuk presim ndonjë pengesë të konsiderueshme, se blerësit më të mëdhenj, si bankat qendrore, do të bënin përsëri blerjet më të forta në treg, duke qenë se rritja e fundit e çmimeve u ndikua nga kërkesa spekulative – fondet mbrojtëse që po vënë baste për çmime të larta, presim që çmimi i arit të konsolidohet në terma afatmesëm, besojmë se ari arrin sërish çmime të larta”.

spot_img
LAJMET E FUNDIT
Related news